تبلیغات
www.book-new.mihanblog.com علم - نیكولا تسلا

علم

پنجشنبه 1 بهمن 1388

نیكولا تسلا

نویسنده: علی عبدیان   

نیكولا تسلا در سال 1856 در Austria _ Hvngary متولد شد و در سال 1884 به عنوان یك فیزیك‌دان به U.S مهاجرت كرد. او پیشگام تولید، انتقال و استفاده از جریان الكتریكی متناوب (AC) شد، كه می‌تواند در مقایسه با جریان مستقیم، در فواصل بسیار بزرگتری منتقل شود. Tesla وسیله‌ای برای القاء جریان الكتریكی در یك قطعه آهن (یك چرخان) اختراع كرد كه بین دو سیم‌پیچ الكتریكی شده می‌چرخید. این قطعه چرخان مغناطیسی، وقتی با استفاده از نوعی انرژی مكانیكی مانند بخار یا قوه محركه مولد برق شروع به چرخش می‌كند، جریان AC تولید می‌كند. وقتی جریان تولید شد به كاربر مربوطه می‌رسد و به یك قطعه چرخان الكتریكی دیگر داده می‌شود، این قطعه دوم مانند یك موتور القایی AC عمل می‌كند كه انرژی مكانیكی تولید می‌كند. موتورهای القایی، وسایل خانگی مانند لباس‌شویی‌ها و خشك‌كننده‌ها را راه می‌اندازد. توسعه این قطعات منجر به استفاده‌های گسترده صنعتی و تولیدی برای الكتریسیته شد.
 

موتور القایی تنها جزیی از مفهوم كلی Tesla است. در دنباله‌ای از اختراعات، او یك سیستم جریان متناوب چند فازه، شامل یك ژنراتور، تبدیل‌كننده‌ها، طرح‌بندی انتقال، موتورولامپ‌ها را معرفی كرد. این سیستم عناصر اساسی برای تولید و بهره‌برداری الكتریكی را از نیروی منبع به نیروی كاربر فراهم می‌كند ـ سیستم‌های نیروی AC تا امروزه اساساً بدون تغییر باقی مانده‌اند.

در 1888 George Westinghouse، صاحب شركت الكتریكیWestinghouse امتیاز سیستم Tesla را شامل دیناموها، تبدیل‌كننده‌ها و موتورها خرید، Westinghouse سیستم جریان متناوب Tesla را برای روشنایی دادن به نمایشگاه جهانی كلمبیایی‌ها در سال 1893 (Worlds Columbia Exposition) در شیكاگو استفاده كرد. سپس در سال 1896، سیستم Tesla در آبشار نیاگارا در اولین دستگاه بزرگ هیدروالكتریكی استفاده شد. سیم‌پیچ Tesla كه در سال 1891 اختراع شد، هنوز در مجموعه‌های رادیو و تلویزیون، start ماشین‌ها و یك گستره وسیع از تجهیزات الكترونیكی استفاده می‌شود

كار Tesla با امواج فركانس رادیویی اساس رادیوهای امروزی است. او آزمایش‌هایی دربارة انتقالات بدون سیم نیروی الكتریكی انجام داد و 112 امتیاز ثبت اختراع برای قطعات مختلف گرفت، از سرعت‌سنج‌ها گرفته تا ژنراتورهای الكتریكی بسیار كارا و قدرتمند تا یك توربین بدون تیغه كه امروزه هنوز استفاده می‌شود. او فرضیاتی در رابطه با امكان شناسایی كشتی‌ها با كمك امواج رادیویی دارد (كه بعدها تحت عنوان RADAR توسعه یافت) و كار او با لامپ‌های گازی خاص پایه‌ای برای تولید لامپ‌های فلورسنت شد.

Tesla رقیب توماس ادیسون در انتهای قرن نوزدهم بود. در واقع او در طی سال 1890 مشهورتر از ادیسون بوده است. اختراع نیروی منبع جریان الكتریكی چند فازه توسط او، شهرت جهانی برای او به دنبال داشت، اما نه خوش‌بختی. در اوج زندگی او، دایرة دوستانش شامل شاعران و دانشمندان، صنعتگران و سرمایه‌گزاران بود. نهایتاً Tesla در تنهایی و بی‌پولی در اتاق یك هتل NewYork در سال 1943 درگذشت. در طی زندگانی‌اش، Tesla یك میراث حقیقی از اختراعات به جای گذاشت كه امروزه هنوز جذاب هستند. بعد از مرگ او، جهان به افتخار او، نام واحد چگالی شار مغناطیسی را Tesla گذاشت.
                      

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
b
o
o
k
-
n
e
w

www.book-new.mihanblog.com