تبلیغات
www.book-new.mihanblog.com علم - جاودانگی هالی با دنباله‌دارها

علم

چهارشنبه 30 دی 1388

جاودانگی هالی با دنباله‌دارها

نویسنده: علی عبدیان   

جام جم آنلاین: ادموند هالی یك ستاره‌شناس عادی نبود، بلكه طوفانی بزرگ در این علم ایجاد كرد كه هنوز هم در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا دروسی درخصوص علم نجوم تدریس می‌شود كه بر مبنای یافته‌ها و تحقیقات این دانشمند بزرگ ارائه می‌شود

ادموند هالی یك ستاره‌شناس عادی نبود، بلكه طوفانی بزرگ در این علم ایجاد كرد كه هنوز هم در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا دروسی درخصوص علم نجوم تدریس می‌شود كه بر مبنای یافته‌ها و تحقیقات این دانشمند بزرگ ارائه می‌شود.

ادموند هالی كه در سال 1656 و در لندن چشم به جهان گشود از آن دسته نخبگانی است كه محیط‌های دانشگاهی نظیر آكسفورد نیز نتوانست نیازهای درونی و جویای علم او را پاسخگو بوده و از این رو در حالی كه چندصباحی را در دانشگاه آكسفورد گذرانده بود، از محیط آكادمیك خارج شده و راهی اقیانوس‌ها می‌شود تا در آنجا حس كنجكاوی و علم‌جوی خود را با خیره‌شدن به ستارگان و اجرام مختلف آسمانی ارضا كند.

جالب این است كه وی زمانی كه تنها 22 سال سن داشت به عنوان یكی از اعضای جدید انجمن سلطنتی انگلیس پذیرفته شد.گفته می‌شود در جریان یكی از مسافرت‌هایی كه به پاریس برای شركت در یك برنامه مهم علمی داشت به طور كاملا اتفاقی ستاره دنباله‌داری را كشف می‌كند كه به عقیده بسیاری از صاحبنظران، این رویداد پایه‌گذار تحقیقات وسیع وی در زمینه ستارگان دنباله‌دار شد.

هالی درخصوص نواسانات مغناطیسی تحقیقات وسیعی داشته است و حتی مقالات متعددی نیز در این زمینه منتشر كرده است. تحقیقات طولانی وی كمك زیادی نیز به دریانوردان كرده است چون با استفاده از این تحقیقات وی توانست به پیشرفت‌های قابل توجهی درخصوص پیدا كردن طول جغرافیایی در اقیانوس‌ها دست یابد. اراده مستحكم وی حتی دانشمند بزرگی نظیر نیوتون را نیز وادار ساخته بود با تایید یافته‌هایش، آن را به چاپ برساند.

استفاده از مطالعات قبلی نیوتون موفقیت‌های بیشتری برای هالی به دنبال داشت، به‌طوری‌كه وی توانست با بهره‌گیری از آنها مدارهای چرخشی بیش از 22 ستاره دنباله دار را شناسایی و تعیین كند.

ادموند هالی در سال 1742 درگذشت، اما سال‌ها پیش از آن یعنی در سال 1705 بازگشت مجدد یك ستاره دنباله‌دار را پیش‌بینی كرده بود و البته دنیا در كمال حیرت تحقق این پیش‌بینی را نظاره‌گر بود. امروزه از هالی در دنیای علم نجوم با احترام خاصی یاد می‌شود.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
b
o
o
k
-
n
e
w

www.book-new.mihanblog.com