تبلیغات
www.book-new.mihanblog.com علم - درباره بیماری سرخک

علم

دوشنبه 25 آبان 1388

درباره بیماری سرخک

نویسنده: علی عبدیان   

واشنگتن – سرخک یک بیماری متداول دوران کودکی است که اغلب در اخبار پزشکی بین المللی تحت الشعاع بیماری مهلک بار ایدز و آنفولانزای مرغی بسیار خطرناک قرار می گیرد ولی همه گیری تازه سرخک در سال 2008 در ایالات متحده و دیگر کشورها رخ داد و مجموعا هر سال 600 کودک در سراسر دنیا در اثر این بیماری به شدت واگیردار جان می سپارند.

 

اگرچه از سال 1963 واکسن سرخک موجود بوده است ولی هنوز هم میلیون ها کودک، به خصوص کودکان در کشورهای در حال توسعه در معرض خطر مرگ بر اثر سرخک هستند. کودکان زیر 5 سال که دچار سوء تغذیه هستند و با واکسن در برابر این بیماری ایمن نشده اند، بیشترین آسیب پذیری در برابر این بیماری را دارند. مشکلات ناشی از این بیماری شامل ذات الریه، کوری، اسهال و آماس مغز می شوند.


هم اکنون گروه های تحقیقاتی و همکاری های بین المللی برای کاستن از مرگ و میر در اثر سرخک در سطح جهانی در تلاش هستند ومی خواهند به این مساله پی ببرند که آیا کنترل سرخک در مناطقی که دچار بیماری ایدز هستند سخت تر خواهد بود؟

 

یک گروه، "مبارزه با بیماری سرخک" در سال 2001 تاسیس شد که "صلیب سرخ آمریکا"، " بنیاد ملل متحد و مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ایالات متحده "(CDC)[1]، UNICEF و سازمان جهانی بهداشت (WHO)[2] آن را اداره می کنند.

 

کمک رساندن به کودکان

 

این گروه برای دولت ها و جوامع حمایت فنی و اقتصادی از اقدامات واکسیناسیون فراهم می کند. از سال 2001 تا کنون این طرح به واکسیناسیون 500 کودک در بیش از 60 کشور کمک کرده است و باعث کاهش مرگ و میر در اثر سرخک: 68 درصد در سطح جهانی 91 درصد در آفریقا، شده است. ( بر مبنای مرگ و میر در سال 2000).

 

آتالیا کریستی[3] مشاورفنی ارشد صلیب سرخ آمریکا به America.gov اظهار داشت: ما می توانیم با کمتر از یک دلار به هر کودکی در آفریقا یا آسیا دسترسی پیدا کنیم. کریستی افزود "طرح مبارزه سرخک" از برنامه استراتژیک مشترک 4 بخشی WHO-UNICEF برای کاهش مرگ و میر در اثر سرخک را حمایت می کند.

 

این استراتژی شامل تقویت واکسیناسیون منظم با فراهم کردن موقعیت برای کودکان واکسن زده شده است تا برای بار دوم از طریق سیستم بهداشت عمومی یا اقداماتی هدفمند واکسن سرخک را بزنند؛ سازماندهی نظارت بر شیوع سرخک و اطمینان از این که افراد مبتلا به درستی مداوا می شوند نیز جزئی از این برنامه است.

 

دکتر ویلیام ماس[4] محقق اصلی یک تحقیق دربارۀ سرخک و ایدز در زامبیا و استادیار در دانشکده بلومبرگ جان هاپکینز بخش واگیر شناسی سلامت عمومی به America.gov اظهار داشت: "برای ریشه کن کردن سرخک و متوقف کردن واقعی انتقال آن در یک منطقه یا یک کشور به دو بار واکسیناسیون نیاز هست و یک بارکافی نیست."

 

او گفت : دومین مرحلۀ واکسیناسیون که در ایالات متحده معمولا چندین سال پس از گذشت مرحلۀ نخست انجام می شود، درصد اندکی از کودکان را که در مقابل اولین مرتبه واکنش نشان ندادند یا آن را دریافت نکرده بودند، از ابتلا به سرخک مصون می کند.

 

WHO واکسیناسیون دومین بارسرخک را برای همه کودکان توصیه می کند.

 

کنترل کردن سرخک

 

CDC در 21 ماه اوت اعلام کرد که بین ماه ژانویه و ژوئیه، 131 مورد سرخک در ایالات متحده به "مرکز ملی ایمن سازی و امراض تنفسی" سازمان گزارش شدند. حداقل 15 بیمار از جمله 4 کودک کمتر از 15 ماهه در بیمارستان بستری شدند. هیچ موردی مرگ و میر گزارش نشده است.

 

از 131 مورد، 17 مورد از کشورهای دیگر وارد شده بودند : سویس 3 مورد، ایتالیا 3 مورد، اسرائیل 2 مورد، بلژیک 2 مورد، هند 2 مورد، آلمان 1 مورد، جمهوری چین 1 مورد، پاکستان 1 مورد، روسیه 1 مورد و جزایر فیلیپین 1 مورد – در سراسر کشور شیوع سرخک در بین افرادی که واکسن استفاده نکرده بودند، گزارش شده است.

 

سرخک که به شدت واگیردار است یکی از نخستین امراضی که در زمان کاهش میزان واکسیناسیون، بار دیگر شیوع پیدا می کند.

 

در منطقۀ صحرای آفریقا که به تازگی در سال 2007، 7/1 میلیون نفر به ایدز مبتلا شدند و 5/22 میلیون نفر هم بیمار مبتلا به ایدز دارد، بر طبق تحقیقی توسط مارس و همکارانش از "دانشکده سلامت عمومی بلومبرگ[5]"، "دانشگاه پزشکی جان هاپکینز[6]"، "اداره غذا و داروی ایالات متحده[7]"، "دانشگاه بهداشت و پزشکی حاره ای[8]" و "بیمارستان و مرکز مطالعاتی دانشگاهی[9]" در لوساکای زامبیا، برای کنترل سرخک نیاز به تکرار واکسیناسیون کودکان مبتلا به ایدز وجود دارد.

 

در مطالعه ای بر روی 690 کودک زامبیایی، پژوهشگران دریافتند که اغلب کودکان مبتلا و غیر مبتلا  به ایدز در 9 ماهگی به واکسن سرخک، واکنش خوبی نشان دادند ولی آنهایی که از عفونت ایدز جان سالم بدر برده بودند، در عرض چند سال پادتن های محافظ خود را از دست دادند.

 

ماس گفت: آنچه ما درباره اش بسیار کنجکاو بوده ایم و سوال مهم تردر مورد سلامت عمومی این است که آیا کنترل سرخک در مناطقی که عفونت ایدز متداول تر است مشکل تر خواهد بود یا خیر؟

 

"در منطقه صحرای آفریقا کودکان استفاده کننده از واکسن و مبتلا به ویروس ایدز اغلب آنقدر عمر نمی کنند که دوباره در معرض ابتلای به سرخک قرار گیرند ولی این روند برای آنهایی که دسترسی به درمان نجات بخش جلوگیری از برگشت بیماری، تغییر خواهد کرد.

 

ماس گفت: "این کودکان پیوسته دسترسی بیشتری به درمان نجات بخش جلوگیری از برگشت بیماری، خواهند داشت اما این امربرای امنیت آنها در برابر سرخک چه خواهد کرد؟ از این نظر سرخک می تواند مدلی برای همه واکسن ها باشد."

 

قرار است محققان به زودی پژوهشی را در زامبیا با کودکان مبتلا به ایدز که از درمان ضد تکرار استفاده می کنند، آغاز خواهند کرد و مصونیت در برابر سرخک را قبل و بعد از این درمان اندازه گیری خواهند کرد.

 

ماس گفت: "فرضیه من این است که مصونیت آنها در برابر سرخک بر نمی گردد و آنها نیاز به واکسن زدن مجدد خواهند داشت. ممکن است در نبود واکسیناسیون مجدد، اگر این کودکان مصونیت خود در برابر سرخک را از دست داده باشند و به خاطر درمان ضد تکرارطول عمر بیشتری داشته باشند، ممکن است منطقه صحرای آفریقا شاهد ابتلای بیشتر به سرخک باشد. بنابراین مهم است که اکنون دریابیم  که آیا آنها نیاز به واکسیناسیون مجدد دارند یا نه.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
b
o
o
k
-
n
e
w

www.book-new.mihanblog.com